وندینگ ماشین

وندینگ ماشین

دستگاهی با قابلیت ارائه خودکار کالا و خدمات … تحولی در زندگی مدرن شهری …

 دستگاه وندینگ‌ ماشین در ایران به نام‌های متفاوتی همچون دستگاه فروش خودکار و یا ماشین فروش خودکار شناخته می‌شود. وندینگ دستگاهی است که بعد از واردکردن پول و یا کسر اعتبار الکترونیکی مشتری توسط دستگاه وندینگ، محصولاتی از قبیل انواع نوشیدنی سرد و گرم، قهوه، اسنک، نوشابه، انواع بلیت، محصولات بهداشتی و فرهنگی مانند کتاب و سی‌دی حتی طلا و جواهرات را به ‌طور خودکار به مشتری عرضه می‌کند. به‌ عبارت دیگر هر توزیع‌کننده خودکارِ کالایی که قابلیت نصب حداقل یک یا چند سیستم پرداختی مانند ژتون، سکه، اسکناس، کارت اعتباری، سیستم پرداخت از طریق موبایل یا پیام کوتاه، یو‌اس‌اس‌دی، ان‌اف‌سی و … را داشته باشد وندینگ ماشین یا دستگاه فروش خودکار نامیده می‌شود.

نگاهی به سیر تاریخی وندینگ ماشین‌ها …

اولین تجربه بشر در ساخت دستگاه وندینگ یا دستگاه فروش خودکار متعلق به “هروف آلکساندریا” مهندس و ریاضیدان قرن اول میلادی می‌باشد. دستگاه او سکه را می‌پذیرفت و سپس آب مقدس توزیع می‌کرد. وقتی‌ سکه گذاشته می‌شد، بر روی کفه‌ای که متصل به یک اهرم بود می‌‌افتاد و به سبب آن اهرم دریچه‌ای را باز می‌کرد که اجازه می‌داد مقداری آب به بیرون جریان پیدا کند. کفه بر اثر وزن سکه تا افتادن سکه به سرازیرشدن ادامه می‌‌داد تا وقتی‌ سکه می‌‌افتاد، یک وزنه تعادلی اهرم را با یک ضربه به سمت بالا می‌‌فرستاد و دریچه بسته می‌‌شد. دستگاه‌های فروش خودکار یا دستگاه وندینگ به ‌طور خلاصه مقاطع تاریخی زیر را پشت سر گذاشته است:

سال 1600: ساخت ابتدائی‌ترین دستگاه فروش خودکار (وندینگ ماشین) در انگلستان

سال 1860: استفاده از اولین سیستم پرداخت سکه در این صنعت

سال 1920: تجهیز اغلب ایستگاه‌های اصلی قطار به دستگاه‌های فروش خودکار سیگار، آدامس، نوشیدنی و …

سال 1940: بهره‌برداری از دستگاه تمام خودکار قهوه داغ

سال 1960: تحول قابل توجه در کارایی، بهره‌وری و راحتی در استفاده از سیستم‌های توزیع و فروش خودکار انواع نوشیدنی و غذای گرم

وندینگ در ایران …

در ایران نیز استفاده ازاین‌گونه دستگاه‌ها پیش از سال 1357 متداول شده بود که با توجه به خدمات فنی و پشتیبانی موردنیاز و مشکلات ناشی از وقوع جنگ تحمیلی پس از مدتی دستگاه‌های موجود به انبارهای متروکه منتقل گردید؛ اما در طی 10 سال گذشته با حضور شرکت‌های عرضه‌کننده خدمات پس از فروش دستگاه‌های فروش خودکار در ایران تهیه و بهره‌برداری از این دستگاه‌ها راحت‌تر شده و این روزها نیز با توجه به‌قرار گرفتن این دستگاه‌ها در اکثر اماکن تفریحی، تجاری، ادارات و شرکت‌ها استفاده از این دستگاه‌ها بسیار رایج گردیده است.